1 + 1 = 0

Piecdziesiat-twarzy-Greya_E-L-James,images_product,29,978-83-7508-556-3Pewnej soboty młoda studentka bankowości pojawia się w bibliotece publicznej, po dwóch latach przerwy, i pyta ściszonym głosem czy dostanie drugą część „50 twarzy Greya”. Nie, ona nie czytała pierwszej części (no to po co jej druga?), koleżanka jej poleciła, a właściwie to chciała ją wypożyczyć dla innej koleżanki.

No, jeżeli dla koleżanki nie można,  to weźmie ją dla siebie – może jednak sobie przeczyta, chociaż słyszała, że to taka erotyczna szmira jest. Skoro jednak jest dostępna w bibliotece publicznej to chyba nie może być taka zupełnie beznadziejna?  Wschowska biblioteka publiczna nie marnowałaby przecież środków podatników lub ciężko zdobytych dotacji na jakąś denną książkę, no nie?

155x220

Z nerwowego słowotoku studentki, który absorbuje całą uwagę miłej i cierpliwej pani bibliotekarki korzysta nobliwa emerytka, która dyskretnie przegląda najnowszą biografię najbardziej skandalicznego markiza w historii: „Mój chory de Sade. Studium dewiacji i okrucieństwa.”

Patrzę na nią wymownie, bynajmniej nie po to by zawstydzić starszą panią tym, że przyłapałam ją na nerwowym przeglądaniu kart tej książki, ale by zasygnalizować, że biografia, którą trzyma w ręku jest tak samo słaba, jak cykl o Grey’u.  Szkoda czasu na ich czytanie, lepiej już sięgnąć do oryginalnych wydań markiza de Sade.

Wychodzę z biblioteki, myśląc o tym, jaką siłę przyciągania ma erotyzm. Zmobilizował studentkę, omijającą szerokim łukiem książki  do odświeżenia karty bibliotecznej, a panią emerytkę do dłuższego niż zwykle przeglądania kartek.

A że to kiepskie książki, które trudno nazwać literaturą, to już zupełnie inna historia.

audrey

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s