Gdybym została burmistrzynią

kobietaBurmistrzynią albo chociaż radną. Osobą, która ma realny wpływ na politykę gminy, może tworzyć koalicje, porozumienia, kreować wizje, wdrażać programy. Przeczytałabym wtedy coroczne sprawozdania z działalności gminnych jednostek  i rozliczyła ich dyrektorów z tego, czego tam nie ma.

A nie ma nic o edukacji seksualnej, propagowaniu metody in vitro, zwalczaniu homofobii, zapobieganiu niechcianej ciąży wśród nastolatek.  Za to zbyt wiele jest o składaniu wiązanek pod pomnikami, uczestniczeniu w mszach, drogach krzyżowych, a nawet rozdawaniu pączków – w ramach tzw.  działalności kulturalnej.

Zamiast pączków, ckir mógłby rozdawać prezerwatywy. W mieście, w którym rodzicami zostaje coraz więcej niepełnoletniej młodzieży, każdy sposób zapobiegania niechcianej ciąży – a przy tym i chorobom przenoszonym drogą płciową – jest dobry.

W czytelni miejskiej mogłaby się odbyć publiczna debata o dofinansowaniu metody in vitro. Skoro Wschowa co i raz nazywana jest miastem emerytów, to zadbajmy o to, by każda rodzina, która chciałaby wychowywać własne dzieci, ale ich mieć nie może, zostałaby wsparta finansowo w próbie z in vitro.

Muzeum przygotowałby świetną wystawę o życiu seksualnym w poprzednich wiekach i w różnych kulturach, pokazując jak różnorodne są wzorce zachowań w tej właśnie dziedzinie życia. Rozszerzając przy tym nasze spojrzenie na sferę seksu oraz tabu, funkcjonujące w różnych społecznościach, nie  ograniczając się tylko do dominującego poglądu w społecznościach konserwatywno-katolickich.

Wszystkie placówki gminne mogłyby połączyć siły i przygotować projekt „Wschowa – miastem tolerancji”, walcząc z homofobią i uprzedzeniami do mniejszości seksualnych. Poza tym muzeum, biblioteka, ośrodek pomocy społecznej i centrum kultury wdrożyłyby wspólnie plan wyjścia w teren – w miasto, na wieś – z projektami poprawiającymi edukację seksualną mieszkańców gminy. Byłyby happeningi, warsztaty, uliczne spektakle teatralne, ulotki i kondomy.

Ale takie rzeczy we Wschowie, sprawozdania zawierające takie informacje z działalności jednostek samorządowych są tak samo prawdopodobne, jak to, że zostanę burmistrzynią.

audrey

One thought on “Gdybym została burmistrzynią

  1. Chętnie zapoznam się, jeśli zostaną tu przedstawione, z informacjami, na podstawie których Wschowa została nazwana miastem emerytów. Z moich obserwacji wynika, że wiele więcej jest dzieci i młodzieży niż osób starszych czy nawet w średnim wieku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s